Znane kluby z województwa kujawsko-pomorskiego
|

Znane kluby z województwa kujawsko-pomorskiego

Chociaż województwo kujawsko-pomorskie nie jest najbardziej cennym regionem piłkarskim w Polsce, to wciąż znajduje się tutaj kilka klubów, które odcisnęły swoje piętno na historii futbolu w naszym kraju. Przebywając w regionie mamy więc możliwość obejrzenia naprawdę ciekawych spotkań.

Za najważniejsze miasta województwa kujawsko-pomorskiego uchodzą Inowrocław, Toruń, Włocławek, Grudziądz oraz Bydgoszcz. To właśnie w nich sobie siedziby mają najbardziej znane kluby piłkarskie regionu.

Olimpia Grudziądz

Klub powstał w 1923 roku. Największym sukcesem zespołu jest półfinał Pucharu Polski w sezonie 2021/22. W rozgrywkach tych udawało się też pokonać między innymi Wisłę Kraków i Lecha Poznań. Warto odnotować, że Olimpia Grudziądz nigdy nie grała w Ekstraklasie, ale nieźle radziła sobie na poziomie I ligi, w której zajęła czwarte miejsce w sezonie 2014/15.

Włocłavia Włocławek

Klub został założony w 1946 roku, ale nie ma co kryć, że funkcjonuje w cieniu znacznie bardziej popularnego i utytułowanego Anvilu Włocławek. Niemniej Włocłavia Włocławek może pochwalić się występami na poziomie IV ligi.

Wda Świecie

Klub powstał w 1956 roku. W sezonie 2015/16 udało mu się dotrzeć do 1/8 finału Pucharu Polski na szczeblu centralnym, co było nie lada osiągnięciem. W rozgrywkach 2014/15 Wda Świecie sięgnęła zaś po Pucharu Polski na szczeblu KPZPN.

Czarni Nakło

Klub został założony już w 1923 roku. Tym samym jest jednym z najstarszych w całym województwie. Czarni Nakło mogą pochwalić się między innymi awansem do III ligi. Drużyna seniorów została rozwiązana w 2016 roku, ale już trzy lata później doszło do reaktywacji.

Pomorzanin Toruń

Klub powstał w 1935 roku. Największe sukcesy odnosił w pierwszych kilkunastu latach swojego istnienia, gdy zespół występował w I lub II lidze. To właśnie Pomorzanin Toruń jest ostatnim zespołem z tego miasta, który grał na najwyższym szczeblu w Polsce. Obecnie drużyna balansuje na granicy IV ligi.

Elana Toruń

Kontynuator ZKS Elana Toruń, który powstał w 1968 roku. Największy sukces Elany Toruń to bez wątpienia jedenastokrotnie wygrany Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Jeszcze w latach 90. ekipa z Torunia mogła pochwalić się grą w II lidze. W przeszłości dla Elany grali między innymi Jacek Grembocki oraz Damian Rasak.

Zawisza Bydgoszcz

Najbardziej utytułowany klub z województwa. Zawisza Bydgoszcz powstał w 1946 roku, zaś na najwyższym poziomie zadebiutował 15 lat później. W sezonie 2013/14 drużyna wywalczyła Puchar Polski. W Ekstraklasie najlepiej poradziła sobie w sezonie 1989/90, gdy zajęła czwarte miejsce. Na wyróżnienie zasługuje również zdobycie Superpucharu Polski 2014 i trzykrotne zwycięstwo w I lidze. 

Zawisza ma za sobą grę w europejskich pucharach. W Pucharze Intertoto 1993 zespół zajął drugie miejsce w grupie, natomiast w Lidze Europy 2014/15 odpadł na etapie drugiej rundy. Lepsze okazało się belgijskie SV Zulte Waregem.

Jeśli już znacie najpopularniejsze zespoły w województwie kujawsko-pomorskim, to możecie z łatwością zaplanować wypad na jedno ze spotkań. Wówczas pomocny może okazać się kod promocyjny efortuna. Zyskacie dzięki niemu dostęp do dokładnego terminarza rozgrywek.

Podobne wpisy